Ana içeriğe atla

televizyon izlemek mi? video izlemek mi?

Son dönemde, özellikle 20 yaş altı insanlara televizyon izliyor musun diye sorduğumda aldığım yanıt hayır oluyor. Televizyon izlemiyoruz, tabletten/netbooktan/bilgisayardan film/dizi seyrediyoruz diyorlar. Bu durum, dediğim gibi, özellikle belli bir yaşın üzerindeki insanlar için geçerli. Diyebilirsiniz ki bunun ne önemi var ki? Yani sonuçta ha televizyon denilen cihaz ile yayına ulaşsın, ha internet üzerinden. Ulaşılan aynı içerik olduktan sonra durum değişir mi?
İzleyici açısından, şimdilik, büyük değişikliklere yol açmadığı bir gerçek. Çeşitli ara birim cihazlarını kullanarak küçük ekranlarda izlediği yayını, televizyon cihazına da aktarınca televizyondaki deneyimin aynısını yaşayabilen izleyici, yayının nereden geldiğini önemsemeyecektir elbette. Ancak paralı abonelikleri olanlar, izlediği içeriğe internet üzerinden erişebilince, bu paralı aboneliklerini sürdürmeyi gözden geçirebilir. Tabii internet üzerinden ücretsiz erişebildiği içeriğin ne kadar sağlıklı ve sürekli olduğu ayrı bir tartışma. 
Televizyon dünyası dönüşüyor
Bu noktada en büyük değişiklik klasik televizyon kanalları açısından yaşanıyor. Rating olarak adlandırılan izlenme oranları, dizilerin devamlılığının en önemli referansı. Eğer dizi rating almıyorsa, izlenmediği, beğenilmediği düşünülüyor ve bu durum, dizinin sonu oluyor. İçeriğe televizyonda ilk yayınlanmasından sonra da erişebilmek, dizinin ratingini nasıl etkiliyor? Peki hiç televizyonda yayınlanmayan, sadece internette yayınlanan bir dizinin izlenme oranı nasıldır? Reklam verenler ve kanallar için büyük bir soru/n. 
Kevin Spacey ismi pek çoğunuza tanıdık gelecektir. American Buity, K-Pax gibi akılda kalan filmlerin başrolünde yer almış bu ünlü oyuncu, bugünlerde House of Cards adlı bir dizinin başrolüyle gündemde. Özellikle yakın zamanda yaptığı bir konuşma, televizyon sektörünün yaşadığı dönüşüme vurgu yapıyor. Spacey'nin konuşmasına internette kısa bir arama ile ulaşabilirsiniz. Burada konuşmanın ayrıntılarından ziyade ana fikrini belirtmekle yetineceğim:
Artık başka bir dünya var. İnternet, herşeyi dönüştürdüğü gibi yayıncılık dünyasında da kuralları yeni baştan yazıyor. Kimse eski alışkanlıklarıyla iş yapmaya devam etmesin. İnternetin değiştirici gücünü dikkate almazsanız yok olursunuz.
Bunlar, dediğim gibi, Spacey'nin sözleri değil. Konuşmasından benim çıkardıklarım. 
Peki nedir bu House of Cards?
Amerika Birleşik Devletleri'nde yayın şebekeleri dışında sadece NetFlix adlı OTT hizmeti kanalında yayınlanan ve 9 dalda Emmy Ödülü kazanarak tarihe geçen bir dizi. Kevin Spacey'nin baş rolünde yer aldığı dizi ABD'de başkanlık mücadelesini anlatan politik bir drama. İlk 13 bölümü aynı gün, tüm bölümleri aynı anda, NetFlix platformuna konularak izleyiciye ulaştırılmış. House Of Cards projesini öncelikle ABD'deki televizyon şebekelerine önermişler. Şebekeler (television networks:bizdeki televizyon kanalları olarak düşünebiliriz) pilot bölümü görmeliyiz demişler. Proje sahipleri ise buna karşı çıkmış. 13 bölümde anlatılacak hikayenin pilot bölümde yeterince işlenemeyeceğini anlatmışlar ancak kanalları ikna edememişler. NetFlix ise pilot bölüm olmadan, 13 bölümlük ilk sezon için anlaşma yapmış. 
Sonuç ortada.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Televizyon Öldüren Eğlence / Neil Postman

Amerikalı yazar ve medya teorisyeni Neil Postman'ın 1985'te kaleme aldığı ünlü eseri Amusing Ourselves to Death, Osman Akınhay'ın çevirisi ile Ayrıntı yayınlarından çıkmış. İlk baskısı 1994 yılında yapılan kitabın benim okuduğum 2010 yılında yapılan 3. baskısıydı. Geniş kaynakça ve dizini ile birlikte 195 sayfalık kitap iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde televizyona gelinceye kadar iletişim dünyasının geçirdiği evreler ve her yenilik ile günlük yaşamdaki değişiklikler irdeleniyor. İnsanların sadece yakın çevrelerinde olup bitenden haberdar oldukları, şehrin, ülkenin ve dünyanın geri kalanından bihaber oldukları dönemleri hayal etmek bile zor günümüzde. Telgrafın keşfiyle işler değişmiş. 27 Mayıs 1844'te Amerika'da ilk telgraf hattının kurulmasından yalnızca dört yıl sonra Associated Press'in kurulmasıyla "bütün ülkede hiçbir yerden gelmeyen, özel olarak hiç kimseye hitap etmeyen haberler ağır basmaya başladı" (s.80)
Postman, günümüzden 25 yıl önce y…

Net olan tek şey: Netflix değiştirir

Sektör etkinliklerini 2011 yılından bu yana takip eden birisi olarak Netflix'in Türkiye pazarına girişini, uzunca bir süredir bekliyordum. 2013 yılında Londra ve Talin'de takip ettiğim iki sempozyumda da en çok konuşulan konu Netflix'ti. Aslında Netflix ile ilgili ilk yazımı, Avrupa'da esen OTT rüzgarını değerlendirdiğim 2011 yılında yazmışım
2013 yılında, televizyon yapımları için verilen ödülleri toplayan House of Cards da Netflix için üretilen bir içerikti. Belki haber bundan ibaret olsa, televizyon dünyası açısından çok önemli olmayabilir. Sonuçta Digitürk'ün platform kanalı için ürettirdiği Bir Erkek Bir Kadın adlı uyarlama da çok tuttu örneğin. Ancak House of Cards, TV pazarını ve işleyişini kökten sarsıcı özellikler taşıyordu. Öncelikle, yapımcıları dizideki ilişkiler ağının bir pilot bölümde anlatılamayacak kadar karmaşık olduğunu bu yüzden bir sezon için sipariş verilmesini istediler, pilot bölüm olmaksızın. Ülkemizdeki işleyişin ayrıntılarını tam bilmiyo…

Çocuk Davamız 1 / Kazım Karabekir

Ankara'da sahaf denilince pek akla gelmez Küçükesat tarafları. En bilindik mekanlar Kızılay'daki pasajlar olsa da aslında Küçükesat, kitap meraklıları için önemli adresler barındırır. Bu adreslere başka bir yazıda değinmek üzere başlığa döneyim, bir not ekleyerek. Kazım Karabekir, Osmanlı'nın son dönemi ile Cumhuriyet'in ilk yıllarına tanıklık etmiş isimler arasında en çok anı bırakanlardan birisi sanırım. Anıların çokluğu ile 1925 - 1938 arası zorunlu yalnızlığının etkisi büyüktür gibi geliyor bana. Bu durum da ayrı bir yazı konusu olsun...
Çocuk Davamız 1, Emre yayınları'nın Cumhuriyet Tarihi Serisi'nin 9. kitabı olarak yayınlanmış. Bende 2000 yılında yapılan beşinci baskısı var. İlk baskısı ise 1995 yılında. 330 sayfalık kitap sert bir cilde sahip. Kitabın ikincisi de var. Geçenlerde bu Küçükesat civarındaki bir sahaftan Karabekir'in yazdıklarının 10 cildini satın aldım 100 TL karşılığında. Sanırım Yapı Kredi Yayınları bu eserleri yeniden düzenleyerek büy…